Rubriky
Anime

Omohide poro poro aneb Ghibli trochu jinak

only-yesterday

 

Když se řekne: “Studio Ghibli” Ti méně filmově znalí si vzpomenou na Mononoke nebo Cestu do fantasie. Ti trošku znalejší si vybaví jméno Myazaki a jeho nekonečnou fantasii.

Do studia patří ale ještě jeden člověk který svými příběhy dokáže zbořit hranice mezi hraným a kresleným filmem.

Jeho jméno je : Isao Takahata

 

 

 

omohide1Takahata má toho na kontě víc. Ale dneska budu probírat jen jeden jeho film. A tím je již zmíněný Omohide poro poro (v angličtině to je only yesterday). Příběh je vcelku jednoduchý. Je o mladé dámě Taeko která vyráží z Tokia na venkov. Cestou ji provází vzpomínky na dobu když byla ještě dítě a zkouší si ujasnit na čem jí v životě záleží. Takhle bude vzpomínat na ty nejdůležitější z doby kdy chodila do páté třídy. Za zmínku také jistě stojí prolínání dvou dějových linií. Po celou dobu se střídají vzpomínky z minulosti a děj přítomnosti. Ke konci filmu se dokonce začnou vzpomínky jakoby prolínat s realitou.

Co se týče hudební stránky filmu… No jak už je u studia Ghibli zvykem, je naprosto unikátní. A to v pravém slova smyslu. Většinu hudebních podkladů totiž tvoří Maďarská cimbálovka která v kontrastu s naprosto dokonale nakreslenou přírodou tvoří něco tak excelentního, že pocítíte tu dokonalostomohide2 doslova až v srdci.

Další věc co mě opravdu zaujala, ale to je spíš jen taková zajímavost. Je znázornění běžné Tokijské rodiny. V místech kde se Taeko vrací do minulosti, je nádherně ukázán Tokijský život v sedmdesátých letech. V jedné části film popisuje měnící se dobu, trend skupin co nastal po návštěvě Beatles v Japonsku a nástup minisukní. Po polovině filmu jsem si dokonce říkal že život v japonských šedesátých letech byl hodně podobný jako ten u nás v Čechách.

Byl by hřích nepochválit i animaci. Ta je mistrně zvládnutá. To sice říkám u každého filmu co vyleze ze studia Ghibli.. Ale u tohohle to platí trojnásob, protože jak už jsem se v perexu zmínil,  chvílema přestanete vnímat fakt že je film kreslený, a uvidíte skutečné lidi se skutečnými emocemi které by dokázal zahrát málokterý herec.

Nakonec rádobyrecenze přidám … obrázek. Tady nemá cenu  dávat video nebo hudbu. Tenhle film si prostě musíte zažít sami. A tenhle obrázek dávám proto, aby jste si všimli jak mistrně je ta příroda nakreslená. Obrázek si zvětšete, jen tak poznáte že nejde o fotku 😀

 

omohide3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..