Rubriky
Anime

Anime VS Skutečnost 1. Full metal alchemist

Tak jsem se rozhodl že napíšu taky něco praktického a vrhl jsem se na rozebírání anime FMA. Ten kdo tohle anime nezná, tomu doporučuju ho urychleně zkouknout. A kdo ho zná, dozví se alespoň něco zajímavého 😀

Alchymie VS Alchymie

Zatím co fanoušci dějepisu a fantasy knížek si pod alchymií představují mudrce, mágy a kouzelníky stojící nad kotlíkem, Otakům (píšu to správně ?) se hned v hlavě zjeví Ocelový Ed a jeho bráška Al. Nicméně, i když je FMA psaný ve fantasy stylu, je tu pár věcí které se s opravdovou alchymií v našem reálném světě shodují. Momentálně se mi vybavuje jen dvě ,,hlášky” z FMA

1. Jeden je všechno a všechno je jeden

2. Člověk nemůže nic získat bez toho aby něco ztratil.

Je to vlastně jen různý výklad slov největšího učence a alchymisty Herma Trismegista (pokud to nepíšu správně omlouvám se) A jeho pravidla :

,,Jak nahoře tak i dole” Je to vlastně první výklad rovnováhy sil.

Když se na to podívám z vědeckého hlediska, tak se dá říct to samé protože na světě je stále stejné množství energie, jen se mění (buď sama nebo tomu napomáhá člověk) Jako příklad uvedu třeba Vodní elektrárnu, lidé transformují sílu vody v sílu elektrickou. (a z toho vlastně vyplívá že my všichni jsme tak trošku alchymisté.)

Tajemný kámen mudrců

Na začátek uvedu malinký výpis s wikipedie.

Kámen mudrců (latinsky lapis philosophorum, arabsky El Iksir) je hypotetická látka, která je schopná přeměnit téměř bezcenné kovy ve zlato. Rovněž dokáže vyrobit elixír života, který má sloužit k omlazení a možná i k dosažení nesmrtelnosti. Nalezení této látky bylo jedním z hlavních cílů alchymie.

Jak vidíte je to naprosto stejné jako v FMA. Jak lidé tak homunkulové ho chtějí kvůli jeho regenerační schopnosti. I když já osobně nechápu proč, žít věčně musí být strašná nuda.

Umělý člověk zvaný Homunkulus

V Anime homunkulus vznikne z chyb alchymisty. Lidé si ho umí prý stvořit sami. Nejznámější český homunkulus je bezesporu Golem. Hliněný panák uplácaný z bláta a oživený šémem. Je docela možné že onen šém mohl být kámen mudrců, nicméně tato značně zpopularizovaná pověst odsunula golema spíš do říše fantasie než do reality. Nicméně nezoufejte. Podle jedné méně známé pověsti měl dříve každý hrad svého Fexta. Jedná se o lidskou bytost, která nemůže být běžným způsobem zabita a jejíž tělo po smrti neshnije a může dále bloudit po okolí nebo jiným způsobem zasahovat do života lidí.

Zvěsti o těchto postavách pochází z třicetileté války, věřilo se, že někteří generálové té doby byli fextové, kvůli své údajné nesmrtelnosti. Fext vzniká tím, že v jeho dětství matka dítěte provede magický postup, který se dle různých legend liší (nejčastěji jde o manipulaci s placentou nebo jakousi formu zaprodání duše ďáblu). Fext se nedá zabít běžně vypálenou kulkou, pouze kulkou vyrobenou ze skla.

Někteří lidé věřili že jejich schopnosti a nezranitelnost pochází od zvláštní hmoty kterou vylučovalo jejich tělo, prý to byla látka někdy tekutá jako pot, jindy tvrdá jako kámen a mnoho alchymistů věřilo že právě toto je pradávní látka zvaná kámen mudrců.

Sečteno podtrženo, Lidé kteří nemohou normálně umřít, a jejich tělo pokrývá kámen mudrců. Podobnost s anime je zde hodně velká 🙂

To by bylo asi vše. Pokud máte nějaké námitky nebo chcete doplnit pár informací, komentáře jsou vám k dispozici.

2 reakce na „Anime VS Skutečnost 1. Full metal alchemist“

Zaujímavé…. 😈 Len tak dalej. Mimochodom, ten Hermes Trismegistos je staviteľ Džóserovej pyramídy, lekár a pisár Imhotep, spopularizovali ho arabi a predovšetkým antickí učenci, ktorý ho aj zbožstvili a do stredoveku jeho postava vošla ako predstava „vševediaceho arcimága“ -viď obrázok Merlina od nejakého maliara s Heroistickou mániou-
Historici tvrdia že Imhotep skutočne existoval a priniesol egypťanom písmo okolo r. 3000 pr. nl. Zaujímavé je že Egyptania mali dovtedy písmo obrázkové a potom prišiel Imhotep a doniesol plne vyvinuté zložité obrázkové písmo ako ho poznáme dodnes z pamiatok starej,novej či neskorej ríše. To stojí za zamyslenie…no žiadny historik sa o tom baviť nebude. Príliš to zaváňa Dänikenom. 😀

Sorry… Nemohla som si pomôcť. 😀

Další Kenichi? -šteňací pohľad-

Jáááj zajímavé info 🙂 Jinák na kenichim dělá thegoodhen, teď se mi chvíli neozval ale jak ho tak znám, možná by to v průběhu dalšího tejdne mohlo bejt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..