Rubriky
Anime Manga

Anime na českých televizích. A první mahou shoujo i u nás!!!

Když se řekne věta “Anime v české televizi.” Lidem se vybaví pokémoni, digimoni nebo beyblade. Málokdo ví že do anime se počítá i včelka Mája, Willy Fog nebo Mumínci. Ještě míň lidí ale ví že díky televizi prima u nás běželi každé ráno neskutečné klasiky. Ty co se mi podařilo najít si tu představíme.

Malá Memol

Memol je jedna z 245 lidí z hvězdy Riruru kteří museli nouzově přistát na zemi. Rirurunci mají malá tělíčka. Pro srovnání s lidským, jeden dospělý rirururin je velký asi jako lidská dlaň. Memol jednoho dne uslyší nádhernou melodii. Následuje jí a dojde k domu ve kterém sedí obrovská dívka u ještě většího piana. Memol začne s přáteli Popitem, Rupanguem, a Pinem onu dívku navštěvovat.

Jednoho dne dívka onemocní a vypadá to že umře. Memol jí uzdraví tak, že jí rty pokape svými slzami. Tak začne mezi Memol a Marií velice silné přátelství. Uběhne nějaký ten čas a Marie se zamiluje do chlapce jménem Oskar. Bohužel, její rivalka zjistí pravdu o Rirururianech a oni se musí vrátit na svou planetu. Memol ovšem zůstává na zemi.

Orig. Opening

Malá Memol

Ukázka z české verze.

Memol–Český dubing

 

Candy Candy

Toto anime je založené na lehké novele vycházející v magazínu Nakayoshi v letech 1975-1979. Žánrem by se to dalo zařadit do “ze života” a “pro dívky (shoujo).

Příběh se točí kolem Candice “Candy” White Ardley. Je to blondýnka se zelenýma očima a kudrnatýma vlasama. Candy byla jako malá odložena v sirotčinci Pony’s Lake blízko jezera Michigan.  Dětství stráví v sirotčinci a později je dvakrát adoptovaná. Poprvé to jsou  manželé Leaganovi, kteří ji ovšem týrají. Potom jí adoptuje nějaký bohatý dobrodinec. (se kterým se mimochodem do konce seriálu nikdy nesetká.)

Později nastoupí na studia v Londýně kde se setká s rebelem Terrym do kterého se zamiluje.

Tentokrát jsem našel …

Český opening.

 

 

Sally malá čarodějnice.

Tak tohle je rarita. Na české televizi se objevilo historicky první mahou shoujo anime! Sice neobsahovala transformace, jako Sailor Moon ale magická dívka tam byla jako první. Série byla původně černobílá ale později ji začali vysílat i v barvě. První manga byla nakreslená v roce 1966 kdy se její tvůrce Yokoyama inspiroval u amerického seriálu Bewitched (moje krásná čarodějka).

Anime se vysílalo s přestávkami od roku 1966 do 1991 (první série 1966-1968, druhá série 1989-1991) a vydávalo ho studio Toei.

Anime taky nastolilo určitá pravidla v mahou shoujo žánru. A tato pravidla se dodržují až do dnes!

 

Pravidla mahou shoujo :
    • Hlavní hrdinka musí skrývat své schopnosti.
    • Když hrdinka čaruje, musí mít nějakou speciální frázi. Konkrétně u sally je to : Mahariku Maharita Yanbarayan. Ani to nezkoušejte přeložit. Znamená to to samé co Bobity Boobity Booo.
    • Má magického pomocníka který ji všude následuje.
    • Má dvě kamarádky. Holčičí holku a “-Klučičí” holku.

 

A teď k příběhu samotné Sally…

 

Sally je princeznou čarodějnického světa Astoria. Rozhodne se jít do světa smrtelníků aby si našla přátele svého věku. Povede se jí najít dvě kamarádky. Klučíčí Yoshiko Hanamura a holčičí Sumire Kasugano. Prožívají spolu různá dobrodružství. (prostě taková jako jsou v naprosto každé shoujo manze 😀 ) Stejně jako Samantha v bewitched se i sally snaží ukrýt své schopnosti před světem a žít roli normální dívky.

 

Originální opening

 

 

česká ukázka

6 reakcí na „Anime na českých televizích. A první mahou shoujo i u nás!!!“

Zajímavé ohlédnutí za Anime z Premiéry a Primy. Ale chybí zde zmínka o Dobrodruzích z vesmíru, ti byli u nás vysíláni ještě dřív než výše zmíněné seriály (v roce 1991 na OK3 a v letech 1992-93 na ČT a STV).

Tak o těchto anime vím, bohužel nejsou u nás sehnatelné až na pár ukázek, které sem byly dány.
Dnes v české televizi běhá především filmová tvorba studia Ghibli, dokonce jsem natrefila na seriál AstroBoy, který aktuálně je vysílán ráno na primě.

“ díky televizi prima u nás běželi každé ráno neskutečné klasiky“

No tak to je hanebná lež! Anime seriály, z nichž jsou zde ukázky jsme kdysi mohli v TV vidět pouze díky tehdejší stanici Premiéra TV, která na českém mediálním trhu působila v letech 1994-1997. Naopak zásahem po ní vzniklé TV Prima se tyto seriály na české obrazovky už nikdy nevrátí, neboť imperialistické svině z vedení Primy nemilosrdně zničili dabing všech seriálů, zakoupených tehdejší Premiérou. Tak to v článku laskavě opravte na správnou míru a nepřisuzujte sviním z Primy zásluhy, které jim nepatří a naopak se postarali o to, aby tyto Anime s CZ dabingem jednou provždy zmizely ze světa.

Co se tyce serialu „Dobrodruzi z vesmiru“ tak si jej dobre pamatuji z programu OK3, a z nej mam take cely serial, byl vysilan z francouzske televize, tak uvodni a zaverecna znelka byly ve francouzstine, dej pak s ceskym dabingem s francouzskym pozadim.
Co se tyce serialu „Candy Candy“, tak bohuzel, ten se mi nepodarilo jiz zachranit krom asi 50 dilu z tehdejsi Premiera TV, ale ve spatne kvalite, cely jej mam tak v originale s anglickymi titulky, pro preklad bych potreboval ceskou verzi.
Jinak dekuji za pripominku predevsim serialu „Mala Memol“, ktery je temer nesehnatelny.
Bohuzel, nektere serialy se k nam nedostaly, jako treba „Little Princess Sara“ vysilaneho na RTL2 a TVP, „Attaku No. 1 (Mila Superstar)“ s vyjimkou 4 dilu vysilaneho take na RTL2, ktere jsem tehda vzdy chtel videt a dalsich…
Jeste uvedu namatkou: Remi, Nobody’s Girl + Nobody’s Boy: Remi, The Story of Pollyanna, Little Prince Cedie,…. Sailor Moon,… Sylvanian Family, Inspector Gadget, Little Mermaid, Peter Pan, Clementine (Premiera TV),….
Vetsina z techto serialu se nedostane jiz do televize a tak si zaslouzi preklad a otitulkovani do cestiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..