Rubriky
Anime Manga

Proč anime a manga?

3651-origTenhle článek píšu hlavně kvůli mým fanouškům na zingoblogu. V komentářích se mě často ptáte co vlastně vidím na anime a manze? . Kdyby šlo jen o koníček tak bych prostě napsal něco jako že mě to baví, ale v tomhle případě říct jen tohle nestačí. Myslím že by se to v mém případě dalo s krapet větší dávkou nadsázky popsat jako posedlost.

Ale dejme stranou mou osobu. Pokusím se teď vám hráčům malinko přiblížit svět anime a mangy a taky se pokusím o srovnání východní a západní kresby

 

 

 

.

 

Věc první – Co nebo Kdo je to vlastně otaku?

 

Výraz otaku označuje počítačového nadšence (ano, geeka) nebo zarytého fanouška anime a mangy. Nebudu vás nudit historií toho jak ten výraz vlastně vznikl, a přesunu se rovnou k jeho významu v dnešním Japonsku. Otaku je slangový výraz pro Fanouška nebo člověka posedlého svým koníčkem. Proto se dá použít v mnoha situacích. Pesocom Otaku (magor do počítačů), Gému Otaku (magor do her) a existují dokonce i Tecudó Otaku (kteří milují metro). Pojem otaku se tak dá použít vlastně na všechno.

Někteří Japonci tak občas humorně nazývají své přátele. Být ovšem vážně nazýván otaku považuje běžný Japonec za společensky velice nepřijatelné.

 

Věc druhá – Proč je v Japonsku slovo Otaku tak nepřijatelné?

 

Samotné označení Otaku vstoupilo do běžné řeči někdy v roce 1989. Ještě ten samý rok se ovšem stihlo neblaze proslavit díky publikaci Období M Japonského spisovatele Nakamoriho. Ta se týkala případu japonského sériového vraha Cutomu Miazakiho který byl posedlý Anime a Mangou s pornografickou tématikou a trpěl chorobnými představami o znásilňování malých dívek. Tím se z neškodného slova Otaku stalo naprosté tabu.

 

Věc třetí – Visuální stránka věci

 

V jednom komentáři se někdo zmínil že anime a manga má kresbu hodnou dětí. Dovolte mi abych sem na ukázku dal dva obrázky. První je z amerického seriálu Spectacular Spiderman a druhý z právě vycházejícího anime Ao no Exorcist.

Myslím že co se týče propracovanosti kresby, jasně vyhrává japonsko. (ukažte dítě co by TOHLE dokázalo nakreslit frajeři :D)

spectacular_spider_man_cast02 .

ao_no_exorcist_gg_star_driver_ep17_advert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věc čtvrtá – Žijící postavy

V tomto ohledu jsou Japonci taky hodně napřed. Zatím co v běžném americkém animáku vymyslí postavám jméno a občas nějaký ten životní příběh. Japonci mají téměř  každou postavu vymazlenou do posledního puntíku. Váha, výška, typ krve, znamení (u děvčat míry). Kompletní životní příběh od školky až po střední / dospělost.A díky tomu je jakákoliv postava snadno uvěřitelná. Její emoce působí i na vás a vy na těch pár minut příběhu doopravdy uvěříte.

 

Věc pátá – Proč to miluju?

Kdo ví… Anime, Manga a japonská audiovizuální tvorba všeobecně je jedna s těch věcí které buď milujete nebo nenávidíte. Já spadám do té první skupiny. Ale prosím, nesuďte celou tvorbu jen na základě jednoho dílu pokemonů. Místo toho zajděte do trafiky a kupte si nějakou Miazakiho klasiku.  (Zrovna teď vyšla prý Nausicaa z větrného údolí)

 

Tím bych celý tenhle článek ukončil. Doufám že se alespoň někomu zalíbí 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..